Trh – Campo de’Fiori

Jedným z najstarších trhovísk v nádhernom Ríme je trhovisko s poetickým názvom – „Pole Kvetov“ čiže Campo de’Fiori. Kedysi bolo toto trhovisko miestom, kde sa predávalo len ovocie a zelenina, no časom pribudlo aj mäso, ryby alebo kvety. Toto miesto nájdete v srdci Ríma. Ak si privstanete a prídete naozaj skoro, prekvapí Vás ticho a pokoj veľkomesta, ktoré bežne nezažijete. Špeciálne v sobotu skoro ráno, je ideálny čas ísť na tento trh. Ľudia ešte dospávajú po práci či búrlivej noci. Nie často sa naskytne príležitosť vidieť skoro prázdne ulice v centre krásneho Ríma, malé uličky s ešte pozatváranými oknami a jediné čo sa tiahne mestom, je vôňa kávy z barov. Ticho jemne rozbíja zvuk vody z fontanell a fontán a neúnavný džavot čajok, ktoré si hľadajú potravu v podobe odpadkov, ktoré ostali na zemi po predošlej noci.
Ak čakáte obrovské trhovisko, budete veľmi prekvapení, pretože ho obídete za pár minút, ale to len v prípade, že sa nepozriete do ani jedného zo stánkov, ktoré tam lákajú na kvalitné a naozaj ukážkové ovocie, zeleninu, syr či iné mňamky. Od pondelka do soboty tu nájdete stánky plné kreativity. Majitelia, ktorí tu predávajú sa naozaj vyhrajú s každým detailom a tak ich produkty vyzerajú ešte lákavejšie.
Tento trh mám rada aj kvôli tomu, že na Vás predajca nijakým spôsobom netlačí. Dá Vám čas popozerať sa, ak niečo chcete vedieť, milo Vám odpovie a počká si kým si vyberiete. Nájdete tu typicky talianske ovocie, zeleninu, ale aj čo to z exotického ovocia, čerstvú kurkumu alebo karob, skvelé čerstvé datle z Izraela alebo aj Thajské a Brazílske mango.
Keď som sa prihovorila predávajúcemu, aby som si vypýtala jedny z tých najkrajších čerešní, ktoré tam mal rozdelené podľa veľkosti a kvality, spýtal sa ma odkiaľ som. Potom sa na široko usmial a povedal mi, že tie hriešne drahé čerešne sú zo Slovenska a Česka 🙂 Ich cena bola nozaj vysoká, no nebol v nich žiaden červík, ani jedna nebola nahnitá a každá jedna bola dokonale šťavnatá. Chcela som potešiť moju svokru, ktorá čerešne miluje, vzala som si tie naj čo tam boli. Toto je luxus pre domácich. Dobré šťavnaté srdcové čerešne ?
Ako dekoráciu použil pán s najkrajším stánkom rôzne listy a papradie. Jeho listy naukladal pod svoje ovocie a zeleninu, hríby sa na ňom len pyšne vystavovali a čakali, kedy si ich niekto kúpi 🙂
Pohladenie pre oči bol aj pohľad na rôzne druhy paradajok, šalátov či krásnu debničku s tekvicovými kvetmi, ktoré som Vám minule predstavila, ako lahôdku, ktorá sa teší veľkej obľube. Ak by ste sa len ticho zadívali a sledovali ľudí, ich produkty a nakupujúcich, bol by to príjemný relax. Okolo 8:30 sa už trhovisko začína plniť nakupujúcimi, takže je lepšie sa prebrať a rýchlo nakúpiť čo treba aj netreba 🙂
Trhovisko je otvorené od 7:00 – 14:00, ale určite by som si jeho návštevu nenechávala na poslednú chvíľu. Ceny sú reálne vyššie ako na trhoch mimo centra, ale zároveň aj kvalita produktov je tu naozaj skvelá.
Pri stánku s destilátmi sme sa s manželom zakecali s predávajúcimi, ktoré boli veľmi zvedavé na to, odkiaľ obaja sme, keďže sme hovorili po španielsky. Boli príjemne prekvapené, keď sme sa na ne ozvali rímskou taliančinou a hneď náš rozhovor nabral ešte družnejšiu príchuť. Rimania sú síce ľudia uzavretí, no ak si ich niečim získate, máte priateľov na celý život. Nesmierne si vážia ak voči ich kultúre a krajine prechovávate úctu a rešpekt a naozaj vedia oceniť ak sa hoc aj lámavo snažíte dohovoriť taliansky. Družné rozhovory predávajúcich pridávajú typicky taliansku atmosféru, hoc na tento trh chodí aj veľmi veľa turistov, takže tam začujete jazyky z celého sveta. Nie všetci predajcovia sú domáci, stretnete tu veľa predajcov, ktorí našli svoj nový život v Ríme a pochádzajú z Bangladéša alebo iných častí Ázie.
Ak máte radi sušené paradajky, toto je jednoznačne miesto, kde si viete kúpiť na slnku sušené klasické aj cherry paradajky. Nájdete tu aj extra panenský olivový olej od talianskych producentov, klasický alebo ochutený cesnakom, peperončinom, tartufom, hríbmi a podobne.
Pri stánkoch s cestovinami sa zasmejete a ak máte v pláne vybrať nejaký veselý darček pre priateľov či rodinu, nájdete tu cestoviny rôznych (aj veľmi šteklivých) tvarov, farieb aj príchutí (napríklad kakaové, kakaové s mentolom, s čili papričkou, so sépiovým atramentom – tie sú úplne čierne alebo aj lososové sfarbené do oranžova). Ich cena je samozrejme vyššia. Balíčky v tvare talianskej vlajky, ktoré sú pripravené z peperončina, cesnaku a sušenej bazalky, sú tiež milým darčekom pre milovníkov talianskej kuchyne. Stánky s olivami, olivovými nátierkami alebo medom, džemom a v neposlednom rade krémom z Tartufo čiže z hľuzovky, Vás budú lákať k nákupu.
Na tomto námestí nájdete aj obchod, ktorý sa špecializuje na bravčové a diviačie mäso. Majiteľ má určite bohatú fantáziu, pretože aj napriek tomu, že bravčové mäso už niekoľko rokov nejem, jeho obchod ma uchvátil a bolo sa na čo dívať. Dobrou správou pre tých, čo máte chuť ochutnať, ale do Ríma cestu nemáte, je to, že v tomto obchode si viete nakúpiť aj cez internet a doručia Vám to kamkoľvek na svete (momentálne na stránke pracujú takže si ešte chvíľku počkáte).
La Carbonara – je názov tradičnej rímskej reštaurácie, ktorú určite neprehliadnete, a ak máte chuť ochutnať typicky rímske jedlá, určite sa tam zastavte na obed alebo večeru.
Jednoznačne nikdy nezabudnite dávať pozor na svoje peňaženky a kabelky či mobily. Rím je rajom pre dlhoprstých a ak si myslíte, že ste opatrní, buďte ešte opatrnejší. Predídete tým nepríjemným problémom 🙂 Aj to je dôvod prečo rada chodím na trh v skorších ranných hodinách, lebo aj zlodeji sa potrebujú vyspať po náročnom pracovnom dni 🙂
Trh na Campo de’Fiori je špecifický, trochu viac zameraný na turistov a nenájdete tu úplne všetko. Ak máte chuť kúpiť si čerstvé ryby alebo mäso, sledujte ďalej môj blog, pretože v ďalšej časti rímskeho špeciálu Vás zoberiem na iné oveľa väčšie trhovisko, ale o tom až nabudúce 😉